A mai ramas un singur semn de intrebare. Oare?!

S-a jucat si ultimul meci din mansa tur a semifinalelor cupelor europe din aceasta saptamana. Un meci anost cu putine ocazii adevarate de poarta. Cei de la Celta si-au chemat toate neamurile la stadion sa le arate neputinta lor de a marca intr-unul din cele mai importante meciuri din istoria clubului.😜 Si neamurile au venit!👏 Estadio de Balaídos a aratat “ca de sarbatoare”, cu o atmosfera demna de o clauza mai buna! Fotbalul, putin cat a fost el, s-a jucat in prima repriza, desi golul a venit in partea secunda. Trei ocazii “mai de Doamne-ajuta”, toate au venit in primele 45 de minute, toate de partea englezilor. Un “covrig” al lui Rashford si doua suturi din partea lui Mkhitaryan si Lingard si...cam atat. Asta a fost meciul! Unicul gol a venit “de nicaieri”, in al doilea mitan, dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta. Gol de “executant”, mi-am zis inca inainte ca Rashford s-o loveasca. Atunci cand lovitura e din dreapta si executa tot un dreptaci, cumva “peste mana” - e clar ca omul ala o lucreaza la antrenament odata ce-si asuma responsabilitatea executarii! Aveam sa aflu dupa meci ca asa e: Mourinho “l-a dat de gol” pe tanar ca asta face dupa fiecare antrenament, cate 30 de minute - isi pune manechinii si o da la poarta. Fix ca-n meci! Bravo lui!👏 Cam asta a fost istoria meciului si treaba e 90% transata si in aceasta dubla mansa. Manchester mai are nevoie doar de un gol pentru a fi sigura de finala EL, nici ala obligatoriu, pentru ca Celta pare mult prea “respectuoasa” ca sa nu spun neputincioasa sa le dea trei la schimb englezilor!😜
          Asadar, din punctul meu de vedere, dupa meciurile tur din semifinalele cupelor europene avem deja trei finaliste – Real Madrid, Juventus si Manchester United - si un singur semn de intrebare. Daca e sa se mai intample ceva, eu cred ca doar in meciul Lyon – Ajax Amsterdam mai putem avea parte de vreo eventuala surpriza, desi Ajax pare si ea cu “un picior jumate” in finala dupa “halucinantul” 4-1 din meciul tur. Daca vor mai veni surprize si din alte directii...cu atat mai bine pentru noi, consumatorii de fotbal, desi lucrurile cam par “batute in cuie”.
          De astazi se revine la “corvoada” meciurilor de campionat, cu jocuri specifice finalurilor de sezon, in care vom avea parte, probabil, de multe “surprize” ca deh....asa arata finalurile de sezon in anumite ligi! Sa speram ca le vom evita pe bilete noastre de pariuri! 😜