Florin Prunea îl propune pe Laurențiu Reghecampf ca antrenor la FCSB: „Eu zic că ar veni”

Florin Prunea i-a sugerat lui Gigi Becali numirea lui Laurențiu Reghecampf în funcția de antrenor principal la FCSB. Propunerea vine într-un moment dificil pentru roș-albaștri, care au ratat prezența în play-off și s-au despărțit recent de Mirel Rădoi, pe 21 aprilie 2026, după ce acesta a plecat la Gaziantep.

„Bine, dacă aș fi eu acolo, l-aș pune pe Reghecampf. Eu zic că ar veni”, a declarat Florin Prunea, potrivit iAMsport. Fostul internațional a menționat și poziția lui Mihai Stoica, managerul general afirmând anterior că va părăsi clubul în cazul în care va fi instalat un antrenor român.

În prezent, Laurențiu Reghecampf pregătește formația Al-Hilal Omdurman din Sudan, unde a ajuns în vara anului trecut. Deși tehnicianul are contract în Africa, Prunea este convins că acesta ar fi deschis unei noi colaborări cu echipa condusă de Gigi Becali, alături de care a mai lucrat în trecut.

  • FCSB a ratat prezența în play-off în sezonul 2025-2026 și va evolua în play-out.
  • Antrenorul Mirel Rădoi a părăsit FCSB pe 21 aprilie 2026 pentru a prelua formația turcă Gaziantep.
  • Laurențiu Reghecampf o pregătește pe Al-Hilal Omdurman din vara anului 2025, având contract până la 30 iunie 2026.
  • Sub conducerea lui Laurențiu Reghecampf, FCSB a câștigat titlul de campioană a României în sezoanele 2012-2013 și 2013-2014.
  • Florin Prunea a reprezentat echipa națională a României la turnee finale majore, precum Campionatele Mondiale din 1994 și 1998.