Analiza sezonului 2022-2023 Bundesliga

Iata ca Bayern Munchen cucereste un nou trofeu in Bundesliga, dupa cum multa lume anticipa. In acest sezon am avut parte insa de o lupta foarte stransa, care a durat pana in ultimele minute. Sigur, nu a fost la fel ca in Belgia, unde echipa castigatoare se schimba, practic, in fiecare minut de prelungire al ultimei etape, insa a fost ceva ce nu am mai intalnit de multa vreme in Bundesliga.

Ultimele doua etape din Bundesliga, un thriller pentru suporterii Dortmundului si ai lui Bayern Munchen

In sezonul 2018-2019 Bayern Munchen castiga titlul la doua puncte in fata Dortmundului, insa devenise campioana cu 3 etape inainte de final. Acum cele doua au incheiat la egalitate de puncte, bavarezii avand un golaveraj mult mai bun. Golaverajul reprezinta primul criteriu de departajare in caz de egalitate de puncte. Sezonul 1999-2000 fusese ultimul din Bundesliga in care titlul se decidea la golaveraj.

In penultima etapa Bayern Munchen juca pe teren propriu cu Leipzig. Pierdea cu 1-3, dupa ce la pauza conducea. A doua zi Dortmund o invingea cu 3-0 in deplasare pe Augsburg si se credea deja campioana. Asta, mai ales ca in ultimele doua partide de pe teren propriu Dortmund le invinsese cu 6-0 pe Wolfsburg si cu 5-2 pe Monchengladbach.

In ultima etapa Dortmund o intalnea pe teren propriu pe Mainz, echipa fara obiectiv. La pauza, stupoare! Oaspetii condueau cu 2-0, iar Haller rata un penalty pentru Dortmund. In repriza secunda Guerreiro reducea din diferenta, in vreme ce Sule marca golul egalizator in al saselea minut de prelungire. A fost prea tarziu insa, deoarece meciul bavarezilor se terminase cu victoria lor. Kingsley Coman deschidea scorul in minutul 8 in deplasarea impotriva lui Koln. Gazdele egalau din penalty in minutul 81, iar Musiala marca golul castigarii titlului in minutul 89, dupa un sut naprasnic.

Union Berlin, in premiera in Champions League

Daca inaintea ultimei etape cunosteam 3 echipe care s-au calificat in grupele Champions League, in urma ultimei etape am descoperit-o pe a patra. Este vorba de Union Berlin, echipa aflata pentru prima oara in Champions League. In Europa League merg Freiburg si Leverkusen, iar in Conference League va juca Frankfurt. Castigatoarea Cupei Germaniei a fost Leipzig, care o invingea in finala pe Frankfurt.

Sefii bavarezilor, greseala flagranta in urma demiterii lui Nagelsmann

Pe 19 martie Bayern Munchen pierdea in deplasare cu Leverkusen, iar sefii bavarezilor au luat o decizie greu de inteles, in conditiile in care echipa era lider detasat in Bundesliga. Mai mult, avea sanse reale la castigarea Champions League si a Cupei Germaniei. Nagelsmann a fost demis, in locul sau venind Thomas Tuchel, fost antrenor al Dortmundului. Primul meci l-a avut chiar cu fosta sa echipa, meci pe care bavarezii l-au castigat. Apoi urma insa o perioada foarte slaba.

Mai intai, Bayern Munchen a fost eliminata din sferturile Cupei Germaniei. Apoi venea eliminarea din sferturile Champions League, contra lui Manchester City. In campionat bavarezii inregistrau doua remize si o infrangere in ultimele 9 etape. Este drept, Dortmund avusese si ea 8 victorii consecutive in campionat de la inceputul anului, lucru care a facut chiar sa preia conducerea in clasament. Se impiedica insa de penultima clasata, iar de acolo incepea declinul.

Lupta stransa si pentru titlul de golgheter

Werder Bremen a avut un final foarte slab de campionat, incheind pe locul 13, cu 51 goluri marcate. Aproape o treime din aceste goluri au fost inscrise de Fullkrug, care a devenit golgheterul campionatului, la egalitate cu Nkunku, de la Leipzig. Fiecare dintre cei doi a inscris 16 goluri. Au urmat Kolo Muani (Frankfurt) si Grifo (Freiburg), cu 15 reusite. Sa spunem ca sezonul trecut primii 4 din clasamentul golgheterilor au avut cel putin 20 goluri, in frunte cu Lewandowski, cu 35 reusite. De fapt, niciodata in istoria Bundesligii cel mai bun marcator nu a avut atat de putine goluri ca acum. Kolo Muani a fost cel mai bun pasator de gol. Francezul a reusit 14 assisturi.

Sezonul viitor va debuta o noua echipa in Bundesliga

Pe loc de baraj a incheiat Stuttgert, care a jucat play-offul pentru ramanerea in Bundesliga impotriva lui Hamburg. Stuttgart se impunea fara probleme. Cele doua echipe ce au retrogradat direct sunt Schalke si Hertha Berlin. In locul lor vor evolua sezonul viitor Darmstadt si Heidenheim. Darmstadt revine dupa 6 ani in Bundesliga, in vreme ce Heidenheim se afla la prima sa prezenta aici.

In 2.Bundesliga am asistat, de asemenea, la o egalitate de puncte intre primele doua clasate, finalul ultimei etape fiind chiar mai dramatic decat in Bundesliga. Deja promovata direct inaintea ultimei etape, Darmstadt pierdea cu 0-4 in deplasare. Aflata pe pozitia a treia, Hamburg se impunea cu 1-0 in deplasare impotriva ultimei clasate, gol marcat inca din minutul 3. Dupa fluierul de final, suporterii lui Hamburg au invadat terenul, deoarece in meciul care ii interesa pe ei Heidenheim era condusa in deplasare cu 1-2 de Regensburg in prelungirile partidei. Hamburg se califica direct si la o remiza a celor de la Heidenheim. Doar ca Heidenheim egala din penalty in al treilea minut de prelungire si marca golul victoriei in al noualea minut de prelungire. Astfel, Heidenheim si Darmstadt au incheiat la egalitate de puncte pe primele doua pozitii, in vreme ce Hamburg incheia la 1 punct in spatele celor doua.

Dortmund a adunat cei mai multi suporteri in tribuna

Cu toate ca Bayern Munchen este campioana ultimelor 11 sezoane si este cea mai de succes echipa germana din Europa, nu ea a avut cei mai multi suporteri in acest sezon de Bundesliga. Dortmund detine acest titlu, cu o medie de 80 333 suporteri acasa si 48 260 in deplasare. Doar Stuttgart, Schalke si Leverkusen au avut mai multi suporteri in deplasare, cu mentiunea ca Stuttgart si Leverkusen au avut parte de mai multi suporteri in deplasare decat pe teren propriu. A doua in acest clasament este Bayern Munchen, cu o medie de 75 000 suporteri pe teren propriu si 41 468 in deplasare. Podiumul este completat de Schalke, formatie care a retrogradat, cu 60 315 suporteri acasa si 52 555 in deplasare.

Cifrele sezonului 2022-2023 de Bundesliga

Bayern Munchen cucereste un nou trofeu in Bundesliga, ceea ce o duce la 11 titluri la rand si 33 in total. Este lider detasat in acest clasament, insa pe locul secund nu este Dortmund, ci Nurnberg. Aceasta are 9 titluri, ultimul in sezonul 1967-1968. Ultima echipa care castiga titllul in Bundesliga pana la sirul impresionant al bavarezilor este Borussia Dortmund. Aceasta se afla pe pozitia a treia in clasament, cu 8 titluri.

Bavarezii au reusit scorul campionatului. Se intampla in deplasare cu Bochum, cand o invingeau cu 7-0. In aceasta editie de Bundesliga au fost marcate 4 hat-trickuri. Cei ce le-au inscris au fost Gnabry (Bayern Munchen), Grifo (Freiburg), Onisiwo (Mainz) si Ducksch (Werder Bremen). Cel mai bun jucator al sezonului a fost ales Jude Bellingham, de la Borussia Dortmund.

Au fost inscrise 917 goluri in aceasta editie, ceea ce inseamna peste 3 goluri pe meci. La aceasta medie ridicata a contribuit in mare masura Bayern Munchen. Din 306 meciuri, in 185 au fost marcate cel putin 3 goluri. Bayern Munchen a fost cea mai ofensiva echipa, cu 92 goluri marcate. De punctat ca in toate meciurile lui Werder Bremen s-a inscris in repriza secunda, lucru de care pariorii ar putea tine cont pentru sezonul viitor.

Schalke, Koln si Bochum au beneficiat de cele mai multe autogoluri: 3 la numar. Pe de alta parte, Bochum, Koln, dar si Wolfsburg au inscris cele mai multe autogoluri: tot 3 la numar. Hertha Berlin, Hoffenheim si Freiburg au marcat cate 7 goluri din penalty. Totodata, Bayern Munchen a incasat nu mai putin de 9 goluri din penalty, insriind doar 3. O statistica interesanta ne spune ca Wolfsburg a marcat cele mai multe goluri in urma unor lovituri libere: 8 la numar. La polul opus, Augsburg a primit 11 goluri in urma unor lovituri libere. Leipzig, Freiburg si Mainz au marcat 3 goluri direct din lovitura libera, in vreme ce Hertha Berlin si Koln primeau 4 goluri direct din lovitura libera.’

Union Berlin inscria de 11 ori in urma cornerelor executate, in vreme ce Hoffenheim primea 12 goluri in urma unor astfel de faze. Fiindca veni vorba de cornere, in acest sezon au fost executate 2 970 lovituri de colt. Bayern Munchen executa cele mai multe (229), iar Schalke acorda cele mai multe (206).

Leverkusen a fost cea mai nesportiva echipa, cu nu mai putin de 7 cartonase rosii primite. In schimb, Dortmund si Wolfsburg nu au primit niciunul. Putem spune ca Leipzig a fost cea mai ghinionista echipa, cu 14 suturi in bara. A fost urmata de Schalke (11) si Wolfsburg (10). In schimb, adversarele lui Bochum au trimis mingea in bara de 20 ori.